Přichází léto - dlouho očekávané roční období. Nastává čas letních dovolených, strávených zejména u vody a také na slunci při opalování. Při těchto aktivitách bychom ovšem neměli v žádném případě zapomínat na naše zdraví, především na pravidla pro zdravé opálení.
Jak vzniká opálení?
Opálením (změnou pigmentace kůže) se naše tělo chrání před spálením od slunečních paprsků a negativním vlivům nadměrného vystavování se slunci. Tato lidská ochrana proti slunečnímu záření vzniká v horní vrstvě kůže. Je to poslední část kůže, kde jsou buňky, které postupně "dozrávají" a tím pádem odumírají a opouští naše tělo. Průměrná životnost těchto buněk je 28 dní. Za 28 dní se obmění celá vrchní vrstva naší kůže a tím pádem i slábne naše opálení. Opálení je reakcí kůže na sluneční záření - převdvším na záření UV. UV záření jsou 3 typy:
- UVA záření - Toto záření není blokováno mraky, nezpůsobuje spáleniny, ale proniká hluboko do kůže, kde přispívá k tvorbě volných radikálů a může způsobovat dlouhodobé poškození kůže.
- UVB záření - Toto záření je blokováno mraky, aktivuje pigmentové buňky, které začnou vyrábět melanin (hnědý až černý pigment). Záření UVB je zodpovědné za opálení, ale i spálení a případnou rakovinu kůže.
- UVC záření - Toto záření se na Zemi běžně nevyskytuje, jelikož je kompletně pohlceno zemskou atmosférou.
Jak se opálit, ale nespálit?
Existuje někollik základních tipů, jak se zdravě opalovat. Většina z nás tyto tipy již někdy slyšela a nebo o nich četla, takže si je pojďme jenom rychle připomenout:
- Zjisti jaký máš fototyp pokožky - jak dlouho vydržíš na slunci bez ochrany, aniž by ses spálil/a.
- Vybírej opalovací krém s UV faktorem nad 30.
- Nezapomeň aplikovat opalovací krém pravidelně (hlavně po koupání).
- Nezapomeň na nos, uši i celý obličej.
- Využij antioxidanty pro ochranu pokožky při opalování a odstranění volných radikálů z těla.
Opalování a antioxdidanty
Antioxidanty jsou významné přírodní látky, které nás primárně chrání před různými volnými radikály. Díky této funkci pomáhají i k ochraně naší kůže při opalování. Volné radikály jako takové oslabují naší imunitu, mají negativní vliv na naši kůži, a také přispívají ke vzniku různých nádorových onemocnění. Volné radikály mohou poškozovat také naše svaly a klouby. V našem těle se vyskytují v podstatě po celý rok, nejenom při opalování.
Vznik volných radikálů je způsoben mimo jiné psychickou, fyzickou zátěží, nedostatekm spánku a stresem. Rovněž se také spojuje se špatnou životosprávou. Zde přichází na řadu právě zmíněné Antioxidanty, které zmírňují dopad volných radikálů na naše tělo. Dodávají pokožce potřebné látky, aby si zachovala pružnost a svěžet po celý život. Rovněž také podporují tvorbu melaninu, což nám přináší krásné a dlouhotrvající opálení.
Jak fungují antioxidanty?
Antioxidanty jsou látky, které dodávají ochranu našim buňkám před oxidativním stresem. Jejich úkol je neutralizace škodlivých volných radikálů. Antioxidanty chrání naše tělo před oxidačním poškozením. Jejich ochrana spočívá v tom, že se naváží na volné radikály a tím zneutralizují jejich aktivitu. Antioxidanty jsou takovou přírodní biologickou reakcí na toxiny, které se do našeho těla dostanou. Některé antioxidanty si umí naše tělo vyrobit samo, jiné zskáváme ze stravy.
Astaxanthin jako SPF ochrana před sluncem
Astaxanthin je jedním z nejsilnějších přírodních antioxidantů, u kterého byly prokázány blahodárné účinky na celkové zdraví těla. S Astaxanthinem se už většina z nás setkala, přestože o tom ani nemusí vědět. Tento antioxidant je totiž obsažen například v:
- mase lososů, krevet či humrů
- červeném droždí
- vodních řasách a další...
Astaxanthin Vaši pokožku chrání během letních měsíců před škodlivým UV zářením a spálením od slunce. Navíc urychluje hojení pokožky po poškození slunečním zářením. Také bylo prokázáno, že užívání doplňků Astaxanthinu prodlužuje dobu, kdy tělo přestane odolávat slunečnímu záření a dochází právě ke spálení pokožky. Lidské tělo je především během letních měsíců vystaveno intenzivnímu slunečnímu záření, které je bohužel škodlivé pro naši kůži. UV záření, neboli ultrafialové záření, je lidským zrakem neviditelné elektromagnetické vlnění. Delší působení UV záření má za následek zarudnutí kůže a může dojít až ke vzniku popálenin. Chronické vystavování kůže UV záření může v krajním případě vést kromě vzniku pigmentových skvrn a vrásek až k rakovině kůže. Astaxanthin je vysoce účinný antioxidant, který zabraňuje poškození buněk aktivním kyslíkem. Tímto svým působením se podílí i na ochraně kůže před UV zářením.
Paprsky UVB pronikají do vnější vrstvy pokožky, což má za následek popáleniny ze slunce, zatímco paprsky UVA proniknou hlouběji do pokožky a způsobují oxidační stres a předčasné stárnutí pokožky. Protože Astaxanthin je schopen pronikat do všech vrstev pokožky, působí jako "vnitřní krém" na ochranu před oxidačním stresem vyvolaným UVA.
Jak užívat astaxanthin v letních měsících?
Užívání Astaxanthinu se doporučuje před pobytem na slunci. Tělo si tak dokáže vybudovat antioxidační účinky Astaxanthinu a ochrání Vás před sluncem. Samozřejmně platí, čím déle Astaxanthin užíváte, tím intenzivnější bude ochrana před sluncem.
Zajímají Vás další účinky Astaxanthinu pro celkové zdraví vašeho těla? Přečtěte si náš další článek: Nejsilnější antioxidant - Astaxanthin